József Nagy tvrdí, že dôsledky povodní pocíti 500 000 ľudí doslova na vlastnej koži a to keď do dvoch týždňov príde invázia komárov pri Morave, Dunaji a Váhu.

11.06.2013 Bratislava

Poslanec NR SR, József Nagy, vyzýva vládu SR, aby na stredajšie rokovanie zaradila bod okamžitého opatrenia vlády pre zmiernenie následkov povodní vrátane prevencie hmyzovej kalamity.

"Nakoľko táto problematika momentálne nemá zo zákona gestroský orgán, vyzývam premiéra Róberta Fica, aby sa ujal iniciatívy a zaradil takýto bod na rokovanie vlády," vyzval bývalý minister životného prostredia, ktorý vo víkendových televíznych reláciách neformálne už na to upozornil svojho nástupcu, ministra Petra Žigu a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
" Samosprávy potrebujú okamžitý prísľub, že budú mať náklady uhradené. Lebo tak, ako pri protipovodňových opatreniach, aj v boji proti hmyzu platí, že prevencia je mnohonásobne lacnejšia ako boj s dôsledkami, v tomto prípade s lietajúcim hmyzom. Je to nielen otázka obťažovania hmyzom ale aj verejného zdravotníctva," vraví Nagy.

"Ak sa nezačne rýchlo konať, doslova to pocíti na vlastnej koži viac ako 500 000 občanov, vrátane obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta," upozornil Nagy a vyjadril obavy, že hrozí, že väčšina samospráv bez finančného krytia tento problém bude ignorovať.

Podľa poslanca Mostu-Híd je nereálne, aby samosprávy znášali náklady záchranných a zabezpečovacích prác po povodni. Podľa neho medzi tieto práce logicky patria aj nadštandardné výdavky na ničenie hmyzu v dôsledku zaplavených území.

Aby vláda v budúcnosti nemusela operatívne rozhodovať o tak banálnom, ale pre obyvateľov tak nepríjemnom probléme, poslanec József Nagy na najbližšej schôdzi parlamentu predloží novelizáciou zákona o ochrane proti povodniam.
"Nevymyslel som nič výnimočné, len navrhnem vrátiť ustanovenie, ktoré platilo do roku 2010 a to aby medzi záchranné a zabezpečovacie práce, ktoré štát samosprávam prepláca, boli zahrnuteľné aj náklady na boj proti hmyzovému zamoreniu v dôsledku zaplavenia území mimo vodného toku. Toto pravidlo uspokojivo fungovalo až do roku 2010, keď pri novelizácii bolo vyňaté zo zákona o ochrane proti povodniam,"- uzavrel poslanec.
 
Zuzana Bačiak Masaryková
tlačová tajomníčka
 

Vyberte región